Kamery ip – co to takiego i kiedy zostały wynalezione? Zastanawia się nad tym niejedna osoba. Tymczasem chodzi o połączenie kamery i komputera w całość. Trzeba przyznać, że jest to bardzo praktyczne rozwiązanie i niezwykle nowoczesne. Kamera ip rejestruje i przesyła obraz na żywo i robi to bezpośrednio za pomocą sieci IP. Takie rozwiązanie umożliwia użytkownikom obserwację z dowolnego oddalonego miejsca. Oczywiście muszą być oni uprawnieni. Taką kamerę można podglądać i zapisywać za pomocą sieci IP.

Czym jeszcze charakteryzują się tzw. „kamery IP”?

Kamery IP, inaczej zwane sieciowymi, nie muszą być jednak podłączone do komputera. Takie kamery działają niezależnie. Dlatego mogą być w różnym miejscu. Ważne jest jednak to, aby w tym miejscu było podłączenie do sieci IP. Jeśli jednak myślisz, że kamera sieciowa i kamera internetowa to prawie to samo, mylisz się. Kamera taka ma niewiele wspólnego z kamerą internetową, ponieważ kamera internetowa musi być podłączona do komputera, dopiero wtedy może działać.
Jednak kamery IP to współczesność, to nowoczesne czasy 21 wieku. A jak w ogóle zaczęła się historia kamer? Ta współczesna kamera, którą można zawrzeć w jednym magicznym pudełku, przeszła przecież bardzo długą, ale i kolorową drogę od dawnych czasów. Jak to się zaczęło? Przecież nie od razy powstały nowoczesne matryce, tak jak nie od razu powstał telefon komórkowy.
A oto kroki, jakie przeszła kamera filmowa w historii, zanim znalazła się w miejscu, w którym jest dzisiaj.

  1. Pierwsza kamera filmowa – daleko jej było do współczesnego wynalazku, jakim są kamery IP. Powstała ona w 1888 roku, a wynalazcą był Louis Le Prince. Wynalazca ten w dzieciństwie mocno zainspirował się fotografiami. Fotografem był bowiem przyjaciel rodziny. Często wynalezienie czegoś czy czyjaś kariera zaczynają się w sposób przypadkowy i w tym wypadku było podobnie. Louis Le Prince, zainteresowawszy się fotografią, wkrótce skonstruował swój pierwszy prototyp i to na kilka lat przed wynalezieniem przez Edisona kinetoskopu.
  2. Wkrótce zarejestrował on swoją pierwszą kamerę. Wkrótce potem została wynaleziona kolejna kamera. Tym razem za tym wynalazkiem stał Edison. Było to w 1891 r. Jednak wkrótce są powiedział, że Edison nie jest wynalazcą tej kamery, a jedynie połączył osiągnięcia innych twórców. Urządzenie polegało na tym, że krzyż maltański był zsynchronizowany z migawką aparatu i krzyż ten zasłaniał o odsłaniał się w różnym czasie. Tym samy zapisywał na taśmie obrazy. Obrazy te były zapisywane w tempie 12 klatek na sekundę. Wkrótce wykonano pierwsze nagranie i co ciekawe było to nagranie w celach testowych. Urządzenie nazywało się kinetoskopem i choć współczesne kamery IP są z pewnością doskonalsze to urządzenie to było jak na swój czas bardzo nowoczesne. Filmy Edisona można było za pomocą kinetoskopu odtwarzać na ścianie. Nie było innego sposobu i, co ciekawe, Edison uważał, że ludzie nie będą interesowali się oglądaniem filmów na ścianach. Bardzo się jednak mylił, bo przecież współczesne kino w ten sposób właśnie funkcjonuje.
  3. Kinematograf – od kinematografu do współczesnej kamery IP już niedaleka droga. Wynalazcami byli Auguste i Louis Lumière. Wynaleźli oni swoje urządzenie w 1894 roku. Uważani są oni za twórców kina. Mieli bogatych rodziców i spory majątek, który mogli przeznaczyć na swoje wynalazki. Często były to bezwartościowe rzeczy, ale wśród wynalazków pojawił się właśnie kinematograf.

# #

19 lipca 2017