Domofony są niezależnym systemem komunikacji głosowej, montowane przeważnie w obszarze jednego lub wielu budynków i funkcjonują one bez wykorzystywania centrali telefonicznej. Urządzenia te wykorzystywane są do komunikacji głosowej oraz do otwierania drzwi, w których zamontowany został elektromagnes.

Domofony analogowe oraz cyfrowe.

Obecnie mamy możliwość wyboru między domofonami analogowymi a domofonami cyfrowymi. Te pierwsze mimo tego, że mają prostą konstrukcję oraz nie posiadają zaawansowanych technologii, to cały czas wykorzystywane są w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Domofon analogowy potrzebuje instalacji elektrycznej, która składa się z wielu przewodów. Liczba żył w instalacji zależna jest od tego ile jest unifonów w danym bloku.

Zanim przejdziemy do wymienienia części składowych domofonów, krótko opiszemy domofony cyfrowe. Systemy te w porównaniu do swojego starszego analogowego poprzednika wykorzystują stałą liczbę żył w instalacji elektrycznej niezależnie od tego ilu lokatorów jest w danym budynku. Urządzenia cyfrowe oferują więcej możliwości niż analogowe.

Możliwości domofonów analogowych i cyfrowych

Domofon z systemem analogowym ma możliwość:

Natomiast domofon, który wyposażony jest w system cyfrowy i może oferować:

Jak widać systemy cyfrowe mają dużo więcej do zaoferowania niż analogowe. Nasuwa się wiec pytanie, czy domofon cyfrowy jest dużo bardziej skomplikowany w budowie niż domofon analogowy?

Z czego składają się domofony cyfrowe oraz analogowe?

Zaczniemy od domofonu analogowego. System analogowy składa się z :

panel domofonowyNatomiast system cyfrowy może składać się z:

Jakie domofony wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dla jednych odpowiednim domofonem będzie ten z systemem analogowym dla drugich z systemem cyfrowym. Ten kto nie potrzebuje dodatkowych funkcji takich jak: podgląd na żywo osoby stojącej przy bramofonie, włączania światła czy przywołania windy. Spokojnie wystarczy mu domofon analogowy. Jeżeli budynek nie liczy dużej ilości osób również można zastosować system analogowy.

Dla prostych połączeń idealnie sprawdzą się domofony analogowe, natomiast dla bardziej zaawansowanych cyfrowe. Ponieważ oferują one bardziej zaawansowane funkcje niż systemy analogowe. Aby wybrać system odpowiedni dla nas musimy przeanalizować nasze wymagania i wybrać system, który będzie dla nas odpowiedni.

# # # # # #

10 lutego 2016